Wieczór poetycki w zabytkowej cerkwi w Bartnem.

Zorganizowaliśmy wieczór poetycki, na którym kapłani trzech wyznań czytali wiersze.

Wieczernia paschalna

Wieczernia paschalna

Remont ikonostasu w cerkwi w Bartnem

Odtworzyliśmy pierwotny kolor ikonostasu. Na podstawie przedwojennych zdjęć odtworzyliśmy ikony namiestne Chrystusa, Bogurodzicy i śww. Kosmy i Damiana.

Prace przy ogrodzeniu cmentarza

Rozpoczęliśmy pracę przy ogrodzeniu cmentarza parafialnego w Bartnem.

Nagroda Korneckiego

  • Ks. Mirosław Cidyło otrzymał nagrodę Mariana Korneckiego
  • Miła wiadomość napłynęła do nas w ubiegłym tygodniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Po raz 13. przyznano nagrody w konkursie Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Laureatem nagrody głównej został proboszcz  naszej parafii  prawosławnej pw. św.  Kosmy i Damiana w Bartnem, ksiądz Mirosław Cidyło, który sprawuje opiekę nad zabytkowymi obiektami wchodzącymi w skład jego parafii. Zasłużył się on m.in. remontem i adaptacją budynku starej plebanii na Parafialne Muzeum Przyrodniczo-Historyczne czy przeprowadzeniem prac konserwatorskich i restauratorskich trzech cerkwi w Bartnem, Bodakach i Wołowcu. Ta krótka informacja, jaka pojawiła się w mediach oraz na stronie UM nie odzwierciedla dokładnie tego co zrobił dla ratowania zabytkowych obiektów ks. Cidyło. Do nagrody już po raz trzeci został zgłoszony przez Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków. Pomimo wielu obowiązków znalazł chwilę czasu i opowiedział nam o ratowaniu pięknych cerkwi i nie tylko.
  • – Gdy przybyłem do Bartego osiem lat temu dostałem pod opieką wiele zabytków i to w bardzo opłakanym stanie. Najważniejsze i najcenniejsze z nich to cerkwie w Bartnem, Wołowcu i Bodakach. Dochodzi to tego jeszcze zabytkowa stara plebania oraz cmentarz parafialny. Cerkiew w Bartnem groziła zawaleniem i katastrofą budowlaną. W Wołowcu praktycznie nie było dachu, woda lała się do środka podczas opadów. Nie wyglądało to ciekawie – opowiada ks. Mirosław Cidyło.
  • Wiedział, że czeka go mnóstwo niełatwej pracy, bo oprócz tych najważniejszych zabytków miał i nadal ma jeszcze pod opieką 200 innych skarbów jak np. kamienne nagrobki, krzyże, pomniki, ikony czy starodruki
  • – Tylko na samym cmentarzu jest 50 zabytkowych nagrobków ukazujących piękne tradycje bartniańskiego kamieniarstwa. Przez te osiem lat dzięki pomocy wielu ludzi a zwłaszcza Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i mieszkańców poszczególnych wiosek udało się zrobić bardzo wiele. Cerkiew w Bartnem została wyremontowana w 100 procentach. Jej generalny remont kosztował ponad 900 tysięcy złotych – mówi ksiądz proboszcz.
  • Aktywnie przy pracach pomagali mieszkańcy z sołtysem Adamem Kuziakiem na czele .
  • – Nie raz trzeba było wiele rąk do pracy. Zawsze mogłem liczyć na pomoc, sprzęt, ciągniki czy koparki. W Wołowcu jest piękna cerkiew z XVIII wieku. Powinna być na liście UNESCO i będę czynił starania w tym kierunku. Mieszka tam zaledwie 20 rodzin OSÓB. To na remont dachu udało mi się z projektu pozyskać 100  procent dotacji. Leszek Zegzda, obecny szef Małopolskiej Organizacji Turystycznej, gdy przyjechał i zobaczył w jakim stanie jest ten unikatowy i okazały zabytek zrobił wszystko aby zmienić regulamin przyznawania dotacji . To dzięki niemu udało się uratować  dach i cerkiew – mówi ksiądz proboszcz.
  • Przez te osiem lat zrealizował aż  40 projektów i wszystkie były ważne. Część z nich dotyczyła także imprez kulturalnych i rozwoju ruchu turystycznego, a pięć projektów dotyczyło eksponowania tych zabytków.
  • Na ratowanie zabytków zrealizowałem ponad 40 projektów do tego dochodzą kulturalne i turystyczne z nich pięć dotyczyło eksponowania zabytków.

Wołowiec – remont ikonostasu cd.

Udało się na wreszcie dokończyć remont drzwi królewskich ikonostasu oraz wykonać konserwacje techniczną północnych drzwi diakońskich

Wołowiec – konserwacja polichromii

Rozpoczęliśmy konserwacje polichromii w Wołowcu. Na początek 64 metry kwadratowe szczytu sufitu nawy.

Bodaki – instalacje

Wykonaliśmy wymianę instalacji elektrycznej. Zrobiliśmy instalacje przeciwwłamaniową i przeciwpożarową.